Czy wiesz jakie są Twoje najmocniejsze siły charakteru? Poznaj swoje
siły sygnaturowe i zacznij z nich korzystać!

Siły charakteru przyczyniają się do naszego wzrostu i rozkwitu jednocześnie niczego nie ujmując innym ludziom. W odróżnieniu od talentów czy wybitnych zdolności poziom sił charakteru zależy w dużej mierze od naszej woli i intencji.

24 siły charakteru:

Więcej we wpisie Poznaj swoje siły charakteru oraz Siły charakteru w pracy.

Te siły, które osiągają u danej osoby najwyższą wartość, określane są mianem  sił sygnaturowych lub popisowych. Korzystanie z sił  sygnaturowych daje poczucie autentyczności, towarzyszy mu  podekscytowanie i ożywienie.

Osoby wykorzystujące swoje siły sygnaturowe

  • są szczęśliwsze - mają wyższy poziom dobrostanu, a w rezultacie poczucie spełnienia
  • są bardziej pewne siebie - mają wyższe poczucie samoskuteczności
  • charakteryzują się wyższą samooceną
  • mają wyższy poziom witalności i energii
  • doświadczają mniejszego stresu
  • z większym prawdopodobieństwem osiągają swoje cele, a przy tym są bardziej usatysfakcjonowane z rezultatów
  • są bardziej zaangażowane w pracę, a ich rozwój osobisty jest szybszy i bardziej efektywny.

W jaki sposób korzystać z sił sygnaturowych?

Kiedy już poznasz swoje siły charakteru, możesz nie mieć pomysłu, w jaki sposób z nich korzystać. Ponieważ najefektywniej uczymy się przez zabawę, poniżej dwie podpowiedzi.

  1. Zrób listę co najmniej dziesięciu rzeczy, które absolutnie kochasz robić. Następnie zastanów się, w jaki sposób twoje mocne strony są z nimi powiązane. Najprawdopodobniej, podczas aktywności, które kochasz najbardziej, wykorzystujesz swoje siły sygnaturowe. Zanotuj wszystkie powody dla których lubisz te aktywności.
  2. Zapisz na karteczkach swoje siły sygnaturowe. Złóż karteczki i wrzuć do miseczki. Wybierz jedną siłę, która będzie "szczęśliwą siłą dnia" i skup się na niej przez cały dzień. Szukaj możliwości korzystania z niej w różnych sytuacjach. Przy każdej okazji, zadaj sobie pytanie: "Jak mogę wykorzystać swoją siłę w tej sytuacji?". Postaraj się kontynuować tak długo, dopóki nie będziesz miał/-a okazji skupić się na każdej ze swoich mocnych stron przynajmniej jednego dnia.

Którą propozycję wybierasz?

oprac. na podst.: Character strenghts interventions, Ryan M.Niemiec, 2018

Siły sygnaturowe - test online po polsku

Zbadaj bezpłatnie swoje siły charakteru i sprawdź, które z nich to Twoje siły sygnaturowe - kliknij w poniższy przycisk lub link i przy rejestracji wybierz język polski.

test siły charakteru
test siły charakteru https://www.viacharacter.org/survey/account/register

Jeśli chcesz przedyskutować ze mną wynik testu albo w jaki sposób wykorzystywac swoje siły sygnaturowe, umów się na konsultację: zadzwoń +602 415864 lub napisz.